W dobie coraz bardziej rozwiniętej technologii, coraz większego polegania na działaniach online, kwestie cyberbezpieczeństwa stają się coraz istotniejsze. Codziennie miliony ludzi korzystają z internetowych usług, ale niestety związane jest to również z narastającym ryzykiem ataków i wyłudzeń online. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby każdy z nas miał świadomość zagrożeń jakie czekają na nas w sieci oraz wiedział jak się przed nimi chronić.
1. Przede wszystkim, co to są ataki i wyłudzenia online?
Ataki online to próba zablokowania dostępu do określonych zasobów lub usług online, przestępstwa mające na celu zdobycie danych osobowych, informacji finansowych lub przejęcie kontroli m.in. nad systemami komputerowymi. Wyłudzenia online natomiast to zwykle sposoby, w które oszuści mają na celu wyłudzenie pieniędzy, nie wchodząc w bezpośrednią interakcję z ofiarą. Przykłady wyłudzeń online to fałszywe loterie, oferty pracy i produkty z reklam fałszywych sklepów.
1. Jak się skutecznie chronić przed atakami i wyłudzeniami online?
– Zainstaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i zaporę ogniową. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na wykrycie zagrożenia w porę.
– Unikaj odpowiadania na podejrzane wiadomości e-mail i SMS-y. Otwieranie załączników lub klikanie w linki z takich wiadomości może prowadzić do infekcji komputera wirusami lub malware.
– W przypadku zakupów online, zawsze sprawdzaj wiarygodność sklepu, np. czy posiada on ważny certyfikat SSL. Unikaj zakupów w podejrzanie tanich lub nieznanych sklepach.
– Korzystaj z trudnych hasła i zmieniaj je regularnie. Unikaj słów powszechnych, jak np. „hasło” lub „123456”. Używaj kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych.
– Nie udostępniaj prywatnych informacji osobom, które nie powinny mieć do nich dostępu, np. na kontach społecznościowych. Nigdy nie podawaj również swojego hasła lub numeru karty kredytowej przez telefon lub e-mail.
1. Co robić, gdy dojdzie do ataku lub wyłudzenia?
– W przypadku podejrzenia, że Twoje konto zostało zhakowane lub padłeś ofiarą wyłudzenia, natychmiast zmień hasło i skontaktuj się z bankiem.
– Jeśli stajesz się ofiarą cyberprzemoc, zgłoś to odpowiednim służbom. Nie ignoruj ani nie akceptuj takiego zachowania.
– Zgłoś każdy podejrzany incydent, od eksploatacji dziecka do innych rodzajów naruszeń.
1. Jakie konkluzje można wyciągnąć w kontekście cyberbezpieczeństwa?
– Podejrzewając, że masz problem związany z bezpieczeństwem, nie wahaj się zwrócić o pomoc do specjalistów. Nie ryzykuj swej prywatności i życia.
– Pamiętaj, aby zawsze zachować ostrożność w internecie i unikać zaufania każdemu lub każdemu to, co znajdziesz online.
– Informacja to klucz do zrozumienia i zapobiegania cyberataków. Obeznaj się ze sposobami ochrony swojego komputera i działań w przypadku zagrożenia.
1. Posiadanie i dbanie o cyberbezpieczeństwo to nasz obowiązek.
– Dbanie o bezpieczeństwo w sieci to nie tylko dobra praktyka, ale również obowiązek. Każdy z nas powinien wiedzieć jakie są zagrożenia i jak się przed nimi chronić.
– Podsumowując: to, jak chronisz się w sieci zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj, że każde działanie w sieci ma swoje konsekwencje. Obecnej sytuacji dotyczącej pandemii koronawirusa jedynie utrudnia sprawę i potrafi wprowadzić w błąd. Jednak pamiętaj, że zawsze jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć się przed atakami i wyłudzeniami online, jeśli tylko przestrzegamy podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa.
Artykuł powstał we współpracy z malitowski.pl