Internet rzeczy w zdrowiu: Jak monitorować i zarządzać zdrowiem za pomocą smart urządzeń

Wprowadzenie
Internet rzeczy, znany również jako IoT (ang. Internet of Things), to trend, który coraz bardziej wpływa na nasze życie. Internauci mogą kontrolować i połączyć wiele urządzeń za pomocą smartfonów lub komputerów. Współczesne technologie idą jeszcze dalej, dając nam możliwość stałego monitorowania stanu naszego zdrowia. Czujniki, smart zegarki, termometry, ciśnieniomierze, a nawet materace – te i wiele innych gadżetów mogą pomóc nam pieniądze, ale przede wszystkim, zrobić coś dobrego dla naszego zdrowia.

Monitorowanie parametrów zdrowotnych
Jednym z najważniejszych zastosowań IoT w sferze zdrowia jest monitorowanie naszych parametrów zdrowotnych. Odpowiednio wyposażone urządzenia są w stanie zbierać dane o naszym tętnie, ciśnieniu krwi, poziomie glukozy czy nawet temperaturze ciała. Dzięki temu możemy wczesniej wykryć problemy zdrowotne i zadbać o nie w odpowiedni sposób. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj ciśnieniomierz bezprzewodowy lub smart zegarek, którym można zmierzyć tętno. W tej kwestii szczególnie warto skorzystać z urządzeń, które mają wbudowany algorytm, który pozwala na monitorowanie stanu zdrowia przez całą dobę.

Monitorowanie snu
Sen to kluczowy element do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego warto wykorzystać inteligentne materace, które w czasie rzeczywistym monitorują nasz sen. Mogą one zbierać informacje na temat jakości naszego snu, tętna, ciśnienia oraz czasu, jaki spędzamy w poszczególnych fazach snu. Dzięki temu możemy dokładnie przeanalizować, dlaczego czasem czujemy się zmęczeni, a co najważniejsze, jak dostosować nasze nawyki do potrzeb naszego organizmu.

Śledzenie aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna jest równie ważna jak sen i dieta. Dlatego warto skorzystać z dostępnych na rynku urządzeń, które pomagają śledzić nasze postępy w zakresie aktywności fizycznej. Możemy kontrolować ilość spalonych kalorii, ilość kroków, którą wykonujemy podczas dnia, średnią prędkość w czasie biegu, a także monitorować poziom aktywności całego dnia, co pozwoli na dostosowanie naszej codziennej aktywności do potrzeb naszego organizmu.

Lepsze decyzje – lepsze zdrowie
Zbieranie informacji na temat naszych parametrów zdrowotnych, snu czy aktywności fizycznej daje nam szanse na podejmowanie lepszych decyzji dotyczących naszego zdrowia. Dzięki temu możemy zminimalizować szanse na rozwój chorób, a także poprawić jakość naszego życia. Z powodu wykorzystania sztucznej inteligencji lub mechanizmów uczenia maszynowego, system może nauczyć się rozpoznawania wzorców i przewidywać, kiedy organizm będzie wymagał większej uwagi. Dzięki temu jesteśmy w stanie wczesniej zauważyć problemy zdrowotne, a tym samym lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Podsumowanie
Dzięki IoT mamy dostęp do urządzeń, które mogą pomóc nam zarządzać i monitorować nasze zdrowie. Od ciśnieniomierzy po inteligentne materace – istnieje mnóstwo opcji do wyboru. Bez względu na to, jakie gadżety wybierzemy, ważne jest, aby skupić się na tym, co nam pomaga i co jest dzień po dniu krokiem do zdrowego i szczęśliwego życia.

Artykuł powstał we współpracy z takitammotyl.pl