Światło naturalne zmienia się w zależności od pory roku, niezależnie od tego, czy chodzi o jasność, nachylenie czy promieniejące okresy. Na przykład, czy pracownicy dodają więcej opraw lub dodatkowych źródeł światła, aby dobrze działały w swoim otoczeniu przez krótsze dni w roku? Czy w domu zasłaniasz zasłony przed nadejściem intensywnego blasku w innych porach roku? Więc, dlaczego nie dostosować sztucznego oświetlenia, aby zharmonizować je z fluktuacjami Matki Natury? Powinniśmy dostosować oświetlenie z sezonowymi zmianami, aby zaoszczędzić pieniądze i energię.
Dlaczego warto dostosować systemy oświetlenia do każdego sezonu?
Aby zapewnić komfortowe, przyjazne i energooszczędne oświetlenie przez cały rok, musimy dostosować nasze sztuczne światło do specyfiki każdego sezonu.
Dni zimowe są znacznie krótsze niż letnie. W związku z tym należy tak zorganizować sztuczne oświetlenie, aby nasze otoczenie było wizualnie wygodne i bezpieczne w ciemniejsze dni. I nawet jeśli słońce zachodzi, musimy być w stanie kontynuować naszą pracę bez żadnych problemów!
Musimy również wziąć pod uwagę, że światło przepływa przez okna o różnych nachyleniach. W ten sposób powstają zmienne potrzeby oświetleniowe w całej przestrzeni. Na przykład, powierzchnia, która nie otrzymuje światła w godzinach popołudniowych w miesiącach letnich, może mieć dużo światła w tym samym czasie w okresie zimowym. Tonowanie w dół tego naturalnego strumienia światła zapobiega nadmiernemu olśnieniu osób przebywających w przestrzeni.
W jaki sposób możemy dostosować nasze systemy oświetleniowe z jednego sezonu na następny?
Dostosowanie systemów oświetleniowych zgodnie z porami roku
Po pierwsze, czujniki światła są urządzeniami praktycznymi. Dostosowują poziom oświetlenia, kiedy i gdzie jest potrzebne. Ponieważ okresy oświetlenia zmieniają się w zależności od pory roku, urządzenia te wysyłają sygnał do opraw w celu dostosowania ich poziomów oświetlenia. Gdy światło słoneczne nie wystarcza już do oświetlenia pomieszczenia, urządzenia aktywują sztuczne źródła światła. W ten sposób sztuczne systemy oświetleniowe działają tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Czujniki światła oświetlają przestrzeń dla mieszkańców i oszczędzają koszty energii.
Z tego samego powodu, czasami strategicznie uzasadnione jest zainstalowanie czujników ruchu, które sterują oświetleniem zgodnie z potrzebami użytkownika. Systemy te włączają światło w przestrzeni tylko wtedy, gdy przestrzeń ta jest zajęta. W ten sposób ludzie mogą bezpiecznie poruszać się po dobrze oświetlonej przestrzeni, a administracja może skorzystać na znacznych oszczędnościach energii.
Kontrola odcienia jest również ważną procedurą. Programowanie ruchu żaluzji okiennych pozwala ludziom czuć się komfortowo w przestrzeni przez cały rok, bez względu na to, kiedy słońce wschodzi lub zachodzi. Ponadto możemy regulować opuszczanie zasłon okiennych, gdy nachylenie promieni słonecznych powoduje dyskomfort wzrokowy u mieszkańców w krótsze dni w roku. Na przykład, odcienie mogą blokować promienie słoneczne, które mogłyby spowodować odblask na ekranie komputera.
Dodatkowo, gdy powierzchnia jest zbyt jaskrawo oświetlona, systemy sterowania mogą aktywować nachylenie ekranów zaciemnienia w dół. Pozwala im to regulować poziom jasności na danej powierzchni, pozwalając jednocześnie na przenikanie światła do reszty przestrzeni.
Wniosek
Możemy wykorzystać różne źródła światła (LED, tradycyjne, kompaktowe oświetlenie żarowe i fluorescencyjne), ściemniacze, czujniki, urządzenia sterujące i systemy zarządzania oświetleniem, aby osiągnąć pożądany efekt i zrekompensować brak światła podczas mroźnych miesięcy zimowych.
Tak więc, powinniśmy dostosować nasze oświetlenie do zmian sezonowych i wahań w odniesieniu do światła naturalnego. Ponadto oświetlenie powinno być zawsze subtelne i przyjemne. Musi on również płynnie łączyć się z istniejącym światłem naturalnym.