Firmy, które zajmują się produkcją lamp sufitowych uważają, że są to oprawy, które mają przede wszystkim charakter oświetlenia ogólnego.

Lampy sufitowe Dlatego stosuje się je raczej na środku pomieszczenia. Najczęściej, gdy stosuje się tradycyjne żyrandole to klosze są tutaj zwieńczeniem długich ramion. Nie ma się co dziwić, że takie rozwiązanie jest przede wszystkim wybierane w momencie, gdy chodzi o jakieś wysokie wnętrza. Od nas oczywiście zależy jak dużo źródeł światła będziemy chcieli stosować. Warto pamiętać, że gedy klosze są skierowane do dołu to właśnie w obrębie klosza najlepiej działa strumień światła. Dlatego wnętrze może być tutaj różnie oświetlone w zależności od zastosowanej formy. Inaczej będzie sytuacja wyglądał w momencie, gdy skieruje się klosze na sufit. Wtedy światło będzie nieco rozproszone i od sufitu się odbije. W przypadku skierowania kloszy w dół mamy światło bezpośrednio. O żyrandolach najczęściej mówi się, że są to rozwiązania ponadczasowe.

Nowoczesne formy oświetlenia Same kształty i formy są jednak zmieniane. W modzie co rusz są inne rozwiązania. Wprowadza się oprawy z wieloma ramionami, klasyczne czy wykonane z kolorowych metali. Często sięga się po nowoczesne rozwiązania, w których mamy proste ramiona. Niektórzy decydują się na żyrandole, które maja szklane ramiona, są bez ozdób i pasują do takich pomieszczeń, które mają minimalistyczny styl. Moda powoduje, że odbiorcy nie unikają obecnie żyrandoli z kryształami, które na nowo stają się popularne. Jeśli wnętrze utrzymane jest w stylu Fusion to można powiedzieć, że sprawdzą się tam żyrandole proste w swojej formie, które wykonuje się z typowych materiałów. Coraz częściej żyrandole nie pojawiają się tylko w takich wnętrzach, które mają charakter reprezentacyjny. Okazuje się, że modne jest ich umieszczanie w łazience co sprawia, że ranga tego pomieszczenia jest przez to nieco podniesiona. Jeśli pomieszczenie nie jest wysokie to wprowadza się rozwiązanie, które staje się połączeniem żyrandolu oraz plafonu. Jest to ciekawa forma estetyczna, w której łączy się zróżnicowane kształty. W skład takiego rozwiązania wchodzą między innymi ramiona, które mają gwarantować, że będzie to rozwiązanie upodabniające się do klasycznego żyrandola.