Osoby, których praca wiąże się z obsługą komputera, powinny mieć świadomość tego, że wymaga ona odpowiednich warunków oświetleniowych.

Światło prawie naturalne Przyjmuje się przy tym, że samo oświetlenie jest tym lepsze, im bardziej zbliżone jest do naturalnego. Sama praca przy komputerze nikogo już dziś nie zaskakuje. Co więcej, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest zajęciem, z którym mamy do czynienia coraz częściej. Przed komputerem zasiadamy dziś zresztą nie tylko w firmie, ale również w domu, za każdym razem spędzając przed nim naprawdę sporo czasu. Niestety, o stworzeniu sobie odpowiednich warunków do pracy zapominamy wyjątkowo często, a nawet, jeśli ktoś przypomina nam o tym aspekcie, charakterystyczna jest dla nas skłonność do kwestionowania zasadności odpowiedniego przygotowania.

A przecież idealna jest sytuacja, w której dysponujemy odpowiednio dobranym krzesłem, biurkiem, dla którego charakterystyczna jest właściwa wysokość, a także lampą dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Sam wybór lampy nie jest wcale tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać, warto przy tym przestrzegać przynajmniej kilku zasad. Na pierwszy plan wysuwa się to, że światło powinno padać nie z boku, ale z góry, a odległość od jego źródła nie powinna być mniejsza niż 30 centymetrów. Idealne okazują się więc lampy montowane przy regałach oraz górnych półkach. Warto pamiętać i o tym, że abażur nie powinien przepuszczać światła. Jeśli bowiem wiązki światła są rozproszone, nasze oczy szybciej się męczą, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Nie powinniśmy też zapominać o lampie ze zwykłą żarówką. Jest to oświetlenie dodatkowe, które powinno znaleźć się w pobliżu komputera pełniąc funkcję pomocniczą.