Szacuje się, że na początku dwudziestego pierwszego wieku biuro jest miejscem, w którym codziennie przez wiele godzin przebywają dziesiątki milionów ludzi.

Praca przed komputerem Osoby, które znajdują w nich zatrudnienie często siedzą nieruchomo, coraz częściej mówi się już więc nie tylko o konieczności zapewnienia im ergonomicznego wyposażenia stanowiska pracy, ale również wprowadzenia zwyczaju polegającego na intensywnych ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających ze szczególnym naciskiem na plecy pracowników biurowych. Najczęstszym problemem, z jakim zmagają się pracownicy biurowi wydaje się ten, który dotyczy kręgosłupa, ten bowiem nie radzi sobie nie tylko ze złą postawą tak typową podczas pracy w biurze, ale również z niewystarczającą ilością ruchu. Nie można jednak zapominać o tym, że utrzymanie właściwej postawy oraz odpowiednie ćwiczenia fizyczne wzmacniające najbardziej zagrożone partie ciała nie są jedynym, na co należy zwracać uwagę w przypadku pracy biurowej.

Oświetlenie biuroweWcale nie mniejsze znaczenie wydaje się mieć oświetlenie, okazuje się bowiem, że lampy biurowe są w stanie wywierać bezpośredni wpływ nie tylko na fizyczne, ale i na psychiczne dobre samopoczucie pracownika. Długie godziny w towarzystwie dokumentów, które należy przeczytać okazują się wyjątkowo poważnym wyzwaniem dla naszego wzroku. Pracownicy biurowi bardzo często skarżą się zresztą na bóle głowy, a choć często interpretuje się je jako konsekwencję problemów z kręgosłupem, niejednokrotnie okazuje się, że w rzeczywistości winne jest przede wszystkim nieodpowiednie oświetlenie. Kluczowym zadaniem osób odpowiadających za odpowiedni obór oświetlenia jest więc sięganie po takie rozwiązania, które uniemożliwiają kontakt wzrokowy ze świecącymi żarówkami. Bardzo duże znaczenie ma również odpowiednie natężenie oświetlenia, które nie może być nie tylko zbyt słabe, ale również przesadnie intensywne. Obie cechy wpływają przede wszystkim na zdolność koncentracji, gdy zaś nie mamy do czynienia ze wzrokiem przesadnie, a jednocześnie niepotrzebnie obciążonym, możemy mieć również pewność, że wzrośnie wydajność pracownika biurowego. Warto pamiętać również o tym, że dobrze dobrane oświetlenie może wpływać korzystnie na jego kondycję psychiczną.