Dokładnie przemyśleliście wszystkie szczegóły dotyczące nadchodzącej imprezy, w tym listę odtwarzania. Jest tylko jeden problem: Goście mogą cieszyć się muzyką w salonie, ale to właśnie tam kończy się doświadczenie.
Wejdź do całego domowego systemu audio. To doskonały sposób, aby zapewnić gościom bezproblemowe doznania, ponieważ ich ulubione piosenki podróżują z nimi od pokoju do pokoju - a nawet na zewnątrz.
Ta sama wolność może również przynieść więcej radości w życiu codziennym.
Słuchaj playlisty na górze, podczas gdy ty przygotowujesz się do pracy i masz ją nadal grać na dole w kuchni, podczas gdy ty robisz cappuccino. Może nawet dostosować się do Twojego stylu słuchania, podłączając się do ulubionego serwisu muzycznego lub ulubionego gramofonu. Możesz również zdecydować, czy chcesz odtwarzać tę samą muzykę w całym domu, czy też dostosować ją do własnych potrzeb.
Gotowy do wypełnienia domu żywym dźwiękiem? Zaplanuj cały domowy system audio za pomocą tej poręcznej listy kontrolnej.
Wybierz swoje pokoje
Pierwszym krokiem do zaplanowania całego systemu audio w domu jest określenie, w których pomieszczeniach chcesz odtwarzać muzykę - zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Zastanów się również nad innymi osobami mieszkającymi w twoim gospodarstwie domowym, gdzie też lubią słuchać muzyki. W ten sposób uzyskasz ogólny obraz pomieszczeń lub "stref", które być może zechcesz włączyć do systemu audio w całym domu.
Przeznaczenie pomieszczenia, wraz z jego układem, pomoże określić odpowiednie produkty dla każdej przestrzeni. Powiedzmy, że masz na przykład otwarty plan piętra i chcesz zintegrować kuchnię, jadalnię i salon z całym domowym systemem audio. W takim przypadku możemy zalecić stosowanie głośników sufitowych lub bezprzewodowych w całej strefie.
Należy pamiętać: im więcej pokoi planujesz uwzględnić, tym więcej sprzętu prawdopodobnie będziesz potrzebował. Jeśli jesteś na napięty budżet, można rozważyć rozpoczęcie od stref, które mają najwięcej ruchu pieszego i budowania na nim w czasie.
Wybierz źródło
Co to jest źródło? (Cieszymy się, że pytasz.) To pojazd, przez który odtwarzana jest twoja muzyka.
Niektóre przykłady źródeł to m.in:
Telewizja kablowa
- Usługi mediów strumieniowych (np. Netflix)
- Odtwarzacz DVD
- Stół obrotowy
- Usługi przesyłania strumieniowego muzyki (np. TIDAL)
- Komputerowy system audio
Ważne jest, aby rozważyć wszelkie zależności, jakie może mieć źródło muzyki w celu prawidłowego działania. Na przykład, audio komputerowe jest dobrym rozwiązaniem dla wielu domowych systemów audio, ale wymaga, aby urządzenie było włączone. W związku z tym zazwyczaj zalecamy zastosowanie dysku sieciowego o dużej pojemności, który jest zawsze włączony. Niektóre usługi strumieniowego przesyłania muzyki, takie jak Spotify, również wymagają, abyś był opłacanym abonentem w celu odsłuchiwania reklam bez reklam i w trybie offline.
Na szczęście masz możliwość wyboru między systemem z jednym źródłem a systemem z wieloma źródłami. W systemie z jednym źródłem, poszczególne pomieszczenia lub strefy mają własne regulatory głośności, ale ta sama muzyka jest odtwarzana na wszystkich głośnikach. Ten typ systemu może być nieco ograniczający, ale jeśli celem jest po prostu odtwarzanie muzyki w tle w całym domu, wykonuje swoją pracę. Wielokrotne systemy źródłowe umożliwiają odtwarzanie różnej muzyki w każdym pomieszczeniu lub strefie, w zależności od nastroju, który próbujesz stworzyć lub preferencji słuchacza. W przypadku większych gospodarstw domowych idealny jest system oparty na wielu źródłach. Pozwala współmałżonkowi na zacięcie się do Jimi Hendrix na pokładzie, podczas gdy twoja córka ogląda "Moanę" Disneya po raz dwudziesty w salonie.
Aby obsługiwać wiele źródeł i stref, potrzebny jest odpowiedni odbiornik. Jeśli nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości energii dla wszystkich głośników w sposób bezpieczny, może nadszedł czas na modernizację.
Bezprzewodowe lub przewodowe
Istnieją trzy sposoby podłączenia całego domowego systemu audio:
- Sieć przewodowa
- Sieć bezprzewodowa
- System hybrydowy
- Systemy przewodowe oferują zazwyczaj najlepszą jakość dźwięku. Umożliwiają one również dostosowanie jakości dźwięku w oparciu o to, co będzie najlepsze dla danego pomieszczenia (np. kino domowe a przestrzeń otwarta). Dodatkowo, istnieje mniej czynników, które mogą ograniczać wydajność. Gdy przewód biegnie z jednego punktu do drugiego, jedynymi barierami, które mogą spowolnić połączenie, są przecięcie przewodu, zła jakość kabla lub problemy z przełącznikiem. Wszystkie te potencjalne problemy można uniknąć, jeśli cały domowy system audio jest dobrze zaprojektowany i właściwie zainstalowany.
W przypadku sieci przewodowych, całe domowe systemy audio firmy Linn są jedną z naszych ulubionych opcji. Ich systemy pracują z urządzeniami, które już posiadasz - i mogą być nawet dostosowane do urządzeń, które możesz kupić w przyszłości. Wystarczy podłączyć, przesyłać strumieniowo i sterować muzyką, korzystając z domowej sieci szerokopasmowej, którą już skonfigurowałeś.
Natomiast systemy bezprzewodowe oferują większą elastyczność. Możesz zacząć od jednego pokoju lub strefy i łatwo dodać do niego później. Z punktu widzenia instalacji jest to również mniej czasochłonne, co pozwala cieszyć się solidnym systemem podstawowym w rozsądnym czasie.
Bezprzewodowy system nagłośnienia domowego Sonos jest jednym z najłatwiejszych w obsłudze. Ich inteligentne głośniki łączą się przez sieć Wi-Fi, umożliwiając odtwarzanie ulubionych utworów w dowolnym pomieszczeniu lub w każdym pokoju. Możesz również poprawić jakość bezprzewodowych domowych systemów audio dzięki opcjom z nowej linii Formation Line firmy Bowers & Wilkins.
Dla najlepszych z obu światów, można również rozważyć system hybrydowy, który składa się z bezprzewodowych komponentów, które zasilają głośniki w ścianie lub w suficie.
Wybór mówcy
Kiedy masz pomysł, jak podłączyć swój sprzęt, nadszedł czas, aby wybrać głośniki.
Istnieją cztery główne typy głośników do rozważenia:
- Głośniki naścienne lub sufitowe
- Głośniki półkowe
- Głośniki stojące na podłodze
- Głośniki zewnętrzne